Kategoriler
Sepetim

Likit Dolum Sıvısı Sıkça Sorulan Sorular ElektronikBuhar RSS Feed


"Likit nedir, içeriği nedir, aroma nedir, hangi likiti seçmeliyim, zararları, yararlı nelerdir?" vb sorularınızın cevaplarını bu bölümümüzde bulabilirsiniz....04 Tem Elektronik Sigara Likit Nedir?
BilgeAdam 0 418

Elektronik sigara likiti veya elektronik sigara sıvısı, atomizer tankının içine koyduğunuz ve buharladığınız kimyevi maddelerden oluşturulan aromalı veya aromasız sıvılardır. Likitleri elektronik sigaranızın yakıtı veya bir sigaranın içinde sarılı olan maddeler gibi düşünebilirsiniz. Likitler farklı kimyasal içeriklere, aromalara ve tatlara sahip olabilirler. Bir elektronik sigara likiti sadece bir aromaya sahip olabildiği gibi birden fazla aromaya sahip de olabilir. Aynı şekilde kullandığınız bir elektronik sigara likitinin içerisine aroma veya başka bir likit karıştırarak aromanızı zenginleştirebilirsiniz.

Elektronik sigaradan zevk almak ve sigara alışkanlığınızı ardınızda bırakmak istiyorsanız gerçekten size hitap eden doğru likitleri bulmalısınız. Doğru likit ve doğru tatları yakalayamamanız halinde elektronik sigara, sigara bağımlılığınızı yenmenize yardımcı olamayabilir. Likitler bu işin en önemli yapı taşı olduğu için likitleri iyi tanımalı ve hakkında olabildiğince bilgi edinmeniz lazım. Bu sayfadan bir elektronik sigara kullanıcısının likitler hakkında merak ettiği ve bilmesi gerekenler bilgileri edinebilirsiniz.

04 Tem Elektronik Sigara Likitlerinin İçinde Ne Var?
BilgeAdam 0 432

Elektronik sigara likitlerinin içinde; propilen glikol, bitkisel gliserin, minerali giderilmiş su, aroma ve nikotin yer alabilir. Bu maddeler likitlerin içerisinde yer alabilecek maddeler olmasına karşın tüm likitler aynı içeriğe sahip olmayabilir. Mesela nikotin kullanmak istemeyen kullanıcılar içinde nikotin olmayan likitleri kullanabilirler. Aynı şekilde propilen glikole alerjisi olan veya bu maddenin likite verdiği tadı sevmeyen kullanıcılar sadece bitkisel gliserin, minerali giderilmiş su, aroma ve nikotin içeriğine sahip likitleri tüketebilirler. Peki likitlerin içerisindeki kimyasal bileşenleri biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Baz (Base): Likitin %70’i ila %90’ını oluşturan karışımdır. Baz, propilen glikol ve bitkisel gliserinin karıştırılmasıyla elde edilir. İçerisine nikotin eklendiğinde ise n-Base yani nikotin bazı adını alır.

Propilen Glikol (PG): Asıl adıyla Propylene Glycol, buhar verme özelliğine sahip bir kimyasaldır. Aromaların tatlarını destekler ve ortaya çıkan karışıma kıvam verir. Boğazdaki doyumun arttırılması konusunda PG’nin payı büyüktür. Zararsız bir kimyasal olan PG gündelik yaşantımızda tükettiğimiz birçok üründe mevcuttur. Kozmetik ürünler ve gıda endüstrisinde PG’nin sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Propilen Glikol oranı yüksek olan elektronik sigara likit içerikleri genellikle sigara içimine daha çok benzeyen bir e-sigara deneyimi sunarlar.

Bitkisel Gliserin (VG): Orijinal açılımıyla Vegetable Glycerin, bir çeşit tatlandırıcı ve şekerli bir yapıya sahiptir. Gündelik yaşantımızda tükettiğimiz hazır kek vb. hemen her üründe bitkisel gliserinin kullanıldığını görebilirsiniz. VG, vejeteryan gliserin olarak bilinen e-likit bileşeni elektronik sigara likit içeriklerini daha kıvamlı hale getirirler. Elektronik sigara kullanıcıları aynı zamanda VG oranı yüksek olan e-likitlerin daha yoğun buhar verdiklerini bilirler.

Minerali Giderilmiş Su: Tüm likitlerde kullanamıyor olmasına karşın minerali giderilmiş su, bitkisel gliserinin yoğun kıvamını seyreltmek amacıyla kullanılır. Su, etil alkol ile birlikte kullanılır ve %0 ile %5 gibi çok minimal oranlarda tercih edilir.

Aromalar: Likite tadını veren ve bir likitin tüketiciler için cazip hale gelmesini sağlayan en önemli bileşendir. Sıradan gıda aromalarının aksine elektronik sigara aromaları özel olarak üretilir ve likitlerde genellikle %3 ila %15 oranında kullanılır. Nadiren bazı likit aromalarının bu değerlerin üzerine çıkıldığı görülebilir.

Nikotin: Nikotin, elektronik sigara likitlerinde farklı oranlarda bulunur. Likitin içinde yer alan nikotin oranının yoğunluğu arttırıldıkça likitin ağırlığı da artmış olur. Düşük oranlı nikotin vücudumuz tarafından ayrıştırılarak yok edilme özelliğine sahiptir.

04 Tem Likitlerde PG - VG Oranı Nedir? Hangisini Seçmeliyim?
BilgeAdam 0 625

Elektronik sigara likitlerinin %80’ini PG ve VG adını verdiğimiz maddelerin karşımı sonucu ortaya çıkan bazlar (base) oluşturur. Her likit üreticisi farklı nedenlerden dolayı değişik oranlarda PG ve VG oranı kullanmayı tercih edebilir. Farklı oranlar kullanılmasının hem buhar yoğunluğu hem de lezzetle doğrudan alakası olduğu gibi sağlık sorunlarıyla alakası olabilir. Örneğin PG alerjisi oldukça yaygındır ve PG içeriğine sahip likit kullanan kişiler alerjik sağlık sorunları yaşayabilirler. Bazı üreticiler bu kullanıcıların likitlerinden faydalanabilmesi namına likitlerinin içeriğinden PG’yi kaldırabilir veya minimum oranda tutabilirler.

PG’si Yüksek Likitler (%80 PG - %20 VG veya %70 PG - %30 VG): Yapısal olarak akışkan likitlerdir ve boğaz vurumları yüksektir. Yüksek buhar performansı verirler. Yeni başlayanlar için ideal karışım oranlarından biridir.

%100 PG Likitler: Daha az buhar yoğunluğu elde edilmesine karşın, likitin aroma ve nikotin vurum yoğunluğu yüksek olan likitlerdir.

%100 VG Likitler: Pek sık görülmese bile alerjisi olan kullanıcılar için üretilirler. Aroma geri planda kalırken inanılmaz buhar performansı sunar. Şov amacıyla kullanılan likitlerin büyük çoğunlu bu orana sahip karışımlardır.

%50 PG - %50 VG veya %60 PG - %40 VG Oranlı Likitler: Bazdaki her iki bileşenin de birbirine yakın oranlarda kullanıldığı karışım çeşididir. Aroma ve buhar tatmini yüksektir. 

Likit oranlarıyla ilgili hala kafanızda soru işaretleri varsa unutmayın ki;
Bitkisel Gliserin (VG): Daha yüksek buhar performansı, düşük boğaz burumu ve zayıf aroma Anlamına gelir.
Propilen Glikol (PG): Yeteri kadar buhar, yüksek boğaz vurumu orta seviye aroma Anlamına gelir.

04 Tem E-Sigaraya Yeni Başlayanlar için Nikotin Oranı Ne Olmalı?
BilgeAdam 0 465

Yeni başlayan da olsanız uzun süredir elektronik sigara kullanıyor da olsanız, nikotin oranınızı kendinize göre ayarlamanız gerekecektir. Nasıl ki her insan aynı sigarayı içmeyi tercih etmiyorsa tüm elektronik sigara kullanıcıları aynı nikotin oranından haz almayacaktır. Kendiniz için ideal nikotin oranınızı bulmak için basit bir hesaplama yapabilirsiniz.

İçtiğiniz sigara paketinin kenarında yazan nikotin oranını sigara paketinizin içindeki nikotin oranıyla çarpmak ideal nikotin oranınızı yakalamanıza yardımcı olabilir. 0,6 mg nikotinli bir sigara içiyorsanız ve sigara paketinde 20 sigara varsa 12 mg nikotinli likitleri denemeye öncelik vermeniz gerekir. Sigara yerine sarma tütün, pipo veya türevi bir tütün ürünü tüketiyorsanız 18mg ve daha üzeri nikotin oranına sahip olan likitlere yönelebilirsiniz. Nargile tüketiyorsanız ve nargile hazzını yaşamak için elektronik sigara kullanıyorsanız, nikotinsiz likitler, 3mg ile 6mg arasında likitleri tercih edin.

Ciğer çekimi yapmak istiyorsanız, daha önceden kullandığınız likitler fark etmeksizin maksimum 6mg nikotinli likitleri tercih edin. Daha yüksek nikotin oranına sahip likitler aşırı doz kullanımı sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilirler.

04 Tem Elektronik Sigaraya Yeni Başlayanlar İçin Hangi Aroma?
BilgeAdam 0 361

Elektronik sigara tamamen renklerin ve zevklerin dünyası. Bu yüzden her kullanıcının seçimi farklı olabilir. Bir süre sonra siz de göreceksiniz ki birinin yere göğe sığdıramadığı likiti bir diğer kullanıcı çöpe dökmek isteyebiliyor. İdeal aromayı yakalamanız ve damak tadınıza uyan aromalı likitlere ulaşmanız mutlaka zaman alacaktır. Denemekten vazgeçmeyin ve normal yaşantınızda tüketmekten zevk aldığınız tatlar üzerinden ilerleyin.

Bu bağlamda elektronik sigaraya yeni başlayan birçok kişi sigaraya yakın bir tad aradığı için tütün bazlı aromalar ve likitlerle yola koyuluyor. Siz de tütün bazlı likitlerle işe başlayabilirsiniz. Sürekli tütün bazlı likitler içmek zamanla tada karşı duyarsız hale gelmenize neden olabilir. Elinizden geldiğince çok çeşit denemeye çalışın.

Elektronik sigara likitleri hayal edemeyeceğiniz kadar çok çeşitlerde üretiliyor. Sizi bekleyen tatlar evreni varken kendinizi birkaç farklı aroma ile sınırlamayın. Genel olarak e-sigara likitleri şu kategorilerde üretilirler:
- Tütünlü likitler (Amerikan tütünü, küba tütünü vb.)
- Meyveli likitler (Karpuz, muz, çilek vb.)
- Pasta aromalı likitler (Waffle, kurabiye, pasta vb.)
- İçecek aromalı likitler (Red Bull, Kola, Limonata, Mojito, Kokteyler)
- Nane, Mentol aromalı likitler

04 Tem Günlük İdeal Likit Tüketimi Ne Kadardır?
BilgeAdam 0 341

İdeal likit tüketimi hakkında konuşmamız neredeyse imkansız. Kullandığınız sarf malzemeleri, elektronik sigaranız, likitin içeriği, nefes uzunluğunuz ve kullanım biçiminize bağlı olarak likit tüketimi değişiklik gösterecektir. Genel olarak konuşmak gerekirse bir günde maksimum 10 ml likit tüketimi ideal olacaktır. Birçok kullanıcının tüketim ortalaması ise günlük 4,5 ila 5 ml arasındadır.

04 Tem Elektronik Sigara Boğazımı Yakıyor Ve Öksürüyorum Neden?
BilgeAdam 0 1048

Elektronik sigaranın boğazınızı yakmasının nedeni kullandığınız likitin aroması veya sahip olduğu nikotin yoğunluğundan kaynaklanır. Farklı aromalı likitler deneyin ve yanma hissinin önüne geçmek için nikotin oranınızı düşürün. Öksürük ise acemi olduğunuz ve elektronik sigaradan doğru çekim yapamadığınız için ortaya çıkar. Yüksek nikotin oranına sahip likitleri tüketmek de öksürmenize neden olabilir.

Elektronik sigaradan çekiş yaparken tıpkı sigara içiyor gibi davranamazsınız. Yumuşak ve birkaç saniye boyunca süren çekim yapmanız gerekir. Çekiş tarzınızın tamamen hatalı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda araştırma yapıp video kaynaklardan faydalanmayı deneyebilirsiniz.

04 Tem Elektronik Sigara, Sigara İsteğini Keser Mi?
BilgeAdam 0 369

Elektronik sigara kullanırken doğru tatmin noktasına ulaşmanız için birkaç farklı kriter vardır. Size uygun çekiş biçimi, doğru aromalı likit ve doğru nikotin oranı bunların başında geliyor. Tüm bu denklemi kendinize uygun şekilde oluşturmayı başardığınızda sigara isteğinizin azaldığına şahitlik edeceksinizdir.

Yine de elektronik sigaradan sigaradan aldığınız tadı beklemeyin. Hiçbir elektronik sigara likiti size sigaradan aldığınız hissin aynısını yaşatamaz. Hiçbir elektronik sigara da size sigaranın vereceği zararı veremez.

04 Tem Likitlerin Nikotinini Sürekli Düşürmeli Miyim?
BilgeAdam 0 353

Amacınız sigarayı bırakmak olsun veya olmasın, likitlerinizin nikotin oranını düşürmeyi başarmak nikotin bağımlılığınızı bitirmek namına önemlidir. Nikotin oranını düşürmeniz bağımlılıktan kurtulmanız anlamına geliyor. Daha az nikotin oranına sahip likitler tüketmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

En ideal nikotin düşürme şekli ise kendinizi hazır hissettiğinizde 1mg daha düşük nikotinli likiti kullanmaktan geçer. Örneğin 18mg nikotinli likitle başladınız kendinizi düşürmeye hazır hissettiğiniz 16mg nikotinli likitler tüketin. Bir seferde en fazla 2mg nikotin düşürmeye özen gösterin. Aksi taktirde tatmin duygusu eksikliği yaşayabilirsiniz.

04 Tem Yüksek Nikotinli Likit Tüketilirse Ne Olur?
BilgeAdam 0 356

Yüksek nikotin oranına sahip likitleri tüketmeniz ve bünyenize aşırı dozda nikotin sokmanız Over Doze adı verilen ve Türkçesiyle aşırı doz olarak bildiğimiz sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı dozda nikotin kullanımı ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi, baş ağrısı, uyku hali veya uykusuzluk gibi yan etkiler gösterebilir. Aşırı dozdan şüphelendiğinizde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

04 Tem Likitler Farklı Likitlerle Karıştırılabilir Mi?
BilgeAdam 0 354

Evet, karıştırılabilir. Likit şişesinin dibinde kalan likitlerinizi çöpe atmak yerine karıştırarak mix bir likit olmalarını sağlayabilirsiniz. Likitlerinizi karıştırken sahip oldukları VG - PG ve nikotin oranlarını göz önünde bulundurmak ve benzer oranlara sahip likitleri karıştırmak tam bir karışım etkisi yapmanıza yardımcı olacaktır.

04 Tem Likitler Nasıl Saklanmalı?
BilgeAdam 0 354

Likit veya aromalarınızı güneş ışığı görmeyecekleri şekilde oda sıcaklığında (18 ila 20 derece arasında) saklamanız ideal olacaktır. Likitlerinizi çok soğuk veya çok sıcakta saklamak içeriklerinin değişmesine, tad ve renklerinin değişmesine neden olabilir. Açmış olduğunuz bir likiti olabildiğince kısa sürede tüketmeye gayret etmelisiniz. Açılmış likitleri uzun süre (3 ay gibi) bekletmek likitin kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bir likit üretildiği tarihten itibaren uygun saklanma koşullarında bekletildiği sürece (Güneş görmeyen serin yerler) 3 yıl boyunca içilebilmektedir.

Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 17 (2 Sayfa)

Soru Sor

Sitemizde sizlere özelleştirilmiş bir hizmet sunmak için çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı inceleyiniz.